2006 Parsec Awards Winners & Finalists

 

Congratulations to this year’s Winners & Finalists!

Best Fiction (Short)

Absolution Insured” (Variant Frequencies) by Matt Wallace

Finalists:
Hero” (Escape Pod) by Scott Sigler
Legacies” (Brief Glimpses of Somewhere Else) by Daniel Emery
The Trouble with Death Traps” (Escape Pod) by Daisy James
Truth Is” by The Seanachai, Patrick McLean

Best Fiction (Long)

How to Succeed in Evil by The Seanachai, Patrick McLean

Finalists:
7th Son: Descent by J.C. Hutchins
Brave Men Run by Matthew Wayne Selznick
Infection by Scott Sigler
Morevi: Chronicles of Rafe and Askana by Tee Morris and Lisa Lee
Nina Kimberly the Merciless by Christiana Ellis

Best Audio Production

Virgin Falls by Jeff Folchinsky

Finalists:
The Falcon Banner by Chris Snyder
The Future And You by Stephen Euin Cobb
The Seanachai by Patrick McLean
The Signal by Jill Arroway

Best Writing Podcast

The Secrets by Michael A. Stackpole

Finalists:
Holly Lisle On Writing by Holly Lisle
The Survival Guide to Writing Fantasy by Tee Morris

Best Audio Drama (Long)

The Stargate Café by Planet Retcon

Finalists:
Children of the Gods by Cmack
Dismay by Sean McMinn
The Falcon Banner by Chris Snyder
Mister Adventure by Rich Sigfrit

Best Audio Drama (Short)

The Radio Adventures of Dr. Floyd by Grant Baciocco, Doug Price

Finalists:
Decoder Ring Theatre” by Stephanie Bickford, Andrea Lyons and Gregg Taylor
Family Radio” by Sound Stages
The Hoff” by Planet Retcon

Best Fiction (Non-speculative)

Death of A Dish Washer by The Seanachai, Patrick McLean

Finalists:
Candy” by The Seanachai, Patrick McLean
The Great Puzzle” by Brief Glimpses of Somewhere Else, Daniel Emery
Outsourcing a Chicken” by The Seanachai, Patrick McLean
Port City P.D. by Charles Stewart, Jr.

Best Fan Podcast

The Scapecast featuring Kevin Bachelder, Lindy Rae and crew

Finalists:
Kick Ass Mystic Ninjas featuring Summer Brooks, Joe Murphy, David Moldawer
PotterCast featuring John Noe and crew
Requiem of the Outcast featuring Rich Sigfrit and Earl Newton
The Signal featuring Jill Arroway, Les Howard and Kari Haley and crew

Best News Podcast

The Future And You featuring Stephen Euin Cobb

Finalists:
Geek4x4 featuring John M. Campbell
Requiem of the Outcast featuring Rich Sigfrit, Earl Newton
Sci Fi News featuring Lynne Gryphon
The Warp Zone featuring Patrick Murphy & Chris Murphy with “Gaming Guru” Rusty