2013 Parsec Awards Winners & Finalists

 

Best Speculative Fiction Story: Small Cast (Short Form)

Short stories containing elements of science fiction, fantasy or horror where the storytelling uses narration as its primary means to convey scene and action and uses fewer than three people for the story presentation.

Winner:

Now Cydonia by Rick Kennett

(from Cast of Wonders)

Finalists:
Fiends: Mimes by Paul Elard Cooley (from Shadow Publications)
Final Girl Theory
 by A.C. Wise (from Pseudopod)*
Fires in the Snow by Starla Huchton (from The Gearhart)
Royal Offworld Navy by Alexa Chipman (from Imagination Lane)
Silence: A Fable by Edgar Allan Poe, directed by Jeffrey Gardner (from Our Fair City)

* The Committee Apologizes for erroneously announcing Kill Screen by Chris Lewis Carter as a finalist in Small Cast (Short Form) category due to a transcription error.  Final Girl Theory by A.C. Wise is correctly listed as a finalist in the Small Cast (Short Form) category.

Best Speculative Fiction Story: Small Cast (Novella Form)

Novel-length containing elements of science fiction, fantasy or horror where the storytelling uses narration as its primary means to convey scene and action and uses fewer than three people for the story presentation.

Winner:

The Shadow Over Innsmouth by H.P. Lovecraft,

produced by Mike Bennett

Finalists:
The Beauty of Our Weapons by M. Darusha Wehm
Garaaga’s Children: Scrolls by Paul Elard Cooley
Stolen Hearts: The Invitation (A Gallifreyan Love Story) by Edward WinterRose
Tainted Roses by Mark Kilfoil (from Every Photo Tells…)

Best Speculative Fiction Story: Small Cast (Long Form)

Novel-length containing elements of science fiction, fantasy or horror where the storytelling uses narration as its primary means to convey scene and action and uses fewer than three people for the story presentation.

Winner:

Underwood and Flinch by Mike Bennett

Finalists:
The Diary of Jill Woodbine by Jay Smith and Veronica Giguere (from HG World)
Interference by Eric Luke
Secret World Chronicles, Season 6: Revolutions by Mercedes Lackey, Dennis Lee, Cody Martin, and Veronica Giguere
Strigoaie The Romanian Witch by Mark Vale

Best Speculative Fiction Story: Large Cast

Stories of any length containing elements of science fiction, fantasy or horror in which storytelling uses narration as its primary means to convey scene and action and uses more than two people for the story presentation. (Note: Both short and long form were combined due to the small number of competing podcasts this year.)

Winner:

The Road To Utopia Plain” by Rick Kennett

(The Dunesteef Audio Fiction Magazine)

Finalists:
Alek and Elizabeth and the End of the World” by Michael Grey (Journey Into…)
Boat in Shadows, Crossing” by Tori Truslow (Beneath Ceaseless Skies)
Harlan’s Wake” written by John Mierau, produced by Bryan Lincoln (The Dunesteef Audio Fiction Magazine)
A Janitor’s Territory” by Birke Duncan

Best Speculative Fiction Audio Drama (Short Form)

Short audio presentations containing elements of science fiction, fantasy or horror in which storytelling is effected through the dialogue of its characters and sound effects/scenery presenting action and scene as it’s primary mechanism.

Winner:

The Minister of Chance by Radio Static

Finalists:
Keeg’s Quest: A Skyrim Adventure by Rich Matheson
Aaron’s World by Mike Meraz and Aaron
Ancient Evil by Aural Stage Studios (Dialed In)
The Pendant Shakespeare by Pendant Productions

Best Speculative Fiction Audio Drama (Long Form)

Long audio presentations containing elements of science fiction, fantasy or horror in which storytelling is effected through the dialogue of its characters and sound effects/scenery presenting action and scene as it’s primary mechanism.

Winner:

Star Trek: Outpost by Tony Raymond and Daniel McIntosh

Finalists:
We’re Alive by KC Wayland
Hothouse Bruiser by Joel Metzger
The Leviathan Chronicles by Christof Laputka
The Guild of The Cowry Catchers: Book 4 Out of the Ashes by Abigail Hilton

Best Speculative Fiction Video Story

Video podcasts that tell a speculative fiction story.

Winner:

 I Have Your Heart by Molly Crabapple,

Kim Boekbinder & Jim Batt

Finalists:
Dr. Talon’s “Letter to the Editor” by David D. Levine
The Silent City by Rubidium Wu

Best Speculative Fiction Magazine or Anthology Podcast

Podcasts that regularly present short stories from different authors containing elements of science fiction, fantasy or horror.

Winner:

Tales from the Archives, Volume 2

by Tee Morris and Pip Ballantine

Finalists:
 Toasted Cake by Tina Connolly
The Drabblecast by Norm Sherman
The NoSleep Podcast by David Cummings
Every Photo Tells… by Katharina and Mick Bordet

Best New Speculative Fiction Podcaster/Team

This person or team is new to podcasting in the past Parsec eligibility year, becoming a significant voice that has contributed to the community as a whole.

Winner:

The NoSleep Podcast by David Cummings

Finalists:
Doctor Who: Verity! by Deborah Stanish, Erika Ensign, Katrina Griffiths, L.M. Myles, Lynne M. Thomas, and Tansy Rayner Roberts
Nights at the Round Table by Ash Farbrother
Reader/Writer Podcast by Ben Delano/Mary Ellen Warren
Blurry Photos by David Flora

Best Speculative Fiction Fan or News Podcast (Specific)

News and commentary podcasts created by and for the fans of a given type of literary or entertainment work or series of works that have elements of speculative fiction (e.g. podcasts focused on H. P. Lovecraft, Buffy The Vampire Slayer or the World of Time).

Winner:

RebelForce Radio by Jimmy Mac and Jason Swank

Finalists:
Doctor Who: Radio Free Skaro by Warren Frey, Steven Schapansky, Chris Burgess
Two-Minute Time Lord by Chip Sudderth
 Commentary: Trek Stars by Mike Schindler, Max Hegel
Doctor Who: Verity! by Deborah Stanish, Erika Ensign, Katrina Griffiths, L.M. Myles, Lynne M. Thomas, and Tansy Rayner Roberts

Best Speculative Fiction Fan or News Podcast (General)

News and commentary podcasts created by and for the fans of speculative fiction. (e.g. Anime, Gaming, General Spec Fic)

Winner:

Nights at the Round Table by Ash Farbrother

Finalists:
Geek Radio Daily by Geek Radio Daily
 The Incomparable by Jason Snell
The Ratchet RetroCast by John Strangeway, CD Ske, Patrick Freeman, and Q
PodCulture: Equal Opportunity Geekness by Brad, Glenn, Christina, and Adam

Best Podcast about Speculative Fiction Content Creation

Podcasts about the creative process and/or the technical aspects of speculative fiction podcast creation.

Winner:

StoryForward by J.C. Hutchins & Steve Peters

Finalists:
StoryWonk Sunday by Lani Diane Rich and Alistair Stephens
Writing Excuses by Brandon Sanderson, Dan Wells, Howard Tayler, Mary Robinette Kowal
Get Published by Michell Plested
 Adventures in SciFi Publishing by Shaun Farrell

Best Fact Behind the Fiction Podcast

Podcasts that explore the facts that influence the fictions – the science, history, culture, and mythology that inspire these stories.

Winner:

Hubblecast by Oli Usher & Joe Liske

Finalists:
Blurry Photos by David Flora
The Titanium Physicists Podcast by Ben Tippett
 Bacteriofiles by Jesse Noar
Token Skeptic by K. Sturgess

Best Speculative Fiction Comedy/Parody Podcast

Whether they make fun of bad movies or or poke fun at our own geekdom, these podcasts keep us laughing.

Winner:

Blastropodcast by Mark Soloff

Finalists:
My Script is MUD by Birke Duncan
The Chapter Titles Were So Good by The Peter, Regular Tom, and Mr. Tom
Dragon*ConTV by Brian Richardson
Comedy4Cast by Clinton

Best Speculative Fiction Music Podcast

Podcasts discussing and sampling music about, set in, inspired by or spoofing speculative fiction. (e.g. Filk, Rock, RenFair, Rap, Techno)

Winner:

The Funny Music Project by Devo Spice

Finalists:
Radio Free Hipster by Z
Pros and Cons by Jonah Knight and Mikey Mason